Go to content area

 

Canale youtube Canale Facebook
Canale youtube

 

METR'ART: ARTISTS AND DIGITAL ARTWORKS

ARTISTS PLEXUS METR'ART 2004-2017: Paivi Aala, Matilde Algamiz, Miguel Algarin, Fant Anaf, Larry Apendale, John Archer, Andi Arnovitz, Carlo Nieddu Arrica, Stefano Asili, Alioune Badara dit Prof, Badou, Garick Beck, Desley Beechy, Claudia Bellocchi, Glauco Benigni, Maria Grazia Benvenuti, Nicholas Bergery, David Boyle, Hadassah Berry, Fabrizio Bertuccioli, Gian Luca Bianchini, Carmen Bianco, Beatrice Bolletta, Carlo Antonio Borghi, Cecilia Bossi, Graziano Bracale, John Brisbin, Marcello Brizzi, Willem Brugman, Geoff Buchan, Vito Buongiorno, Marco Caldarone, Naja Campanini, Matteo Campulla, Carla Cantatore, Lamberto Caravita, Calogero Carbone, Angela Carotenuto, Nico Carone, Lucia Carrè e Martin Carrè, Pilar Castel, Norberto Cenci, Alessia Cipolla, George Chaikin, Kathleen M. Chaikin, Graciela Ciampini, Serena Colucci, Sebastian Comelli, Fabio Congedo, James Love Corwell IV, Ocean Earth Development Corporation, Gian Pietro Carrozza, Maurizio Cesarini, Guillaume Chappez, Daniela Chionna, Edward Claycomb, Carmela Corsitto, Michele Costantini, Alain Coulbaly, Paola Culiersi, Carlo Cusatelli, Michele D’Aloisio, Antonio Damarko, Gerald Damiano, Manya Donaque Lopez de Arbina, Allohou De Babacar, Ilaria De Blasi, Giampaolo de Filippi, Ugo de Filippi, Eleonora del Brocco, Giovanna Dell’Anna, Angelica D'Angelo, Graciela D'Angelo, Marcello D’Angelo, Joeser Alvares da Silva, Joanne Davis, Martina De Angelis, Marco Delli Veneri, Glaucia Coelho Demenjour, Corrado Demurtas,  Sandro Dernini, Antonello Dessi, Alfa Diallo, Cristina di Bomarzo, Daniel Diaz, Stefania di Carlantonio, Stephen DiLauro, Stefania di Lino, Mamadou Dione, Bara Diokhane, Badara Diop dit Badau, Cheikh Diop, Djibi Diop, Morin Diop, Pierluigi Di Todaro, Monya Donaque, Jerome Dos Santos, Ibou Dos Santos, Atelier Dos Santos, Graeme Dunstan, Susan Dutton, Roberto Maria Federici, Gianni Felle, Raffaele Ferro, Franco Ferrari Marco Fioramanti, Giorgio Fiume, Maria Forleo, Dale Fort, David Fred, Joanee Freedom, Amir Hanza, Catherine Hassall, Susan Hawthorne, Karen Heap, Rahul Gajjar, Arianna Galeazzi, Roberto Gallaccio, Graziella Gangi, Giovanna Gandini, Lassana Gassama, Juno Gemes, Fiorella Giachino, Gianfranco Gianfri, Assane Gningue, Luis Gomis, Eva Rachele Grassi, Stefano Grassi Nazzari, Groupe de Recherche en Sculpture et Art Sonore (GreSAS), Tamsir Gueye,  Gregorio Gumina, Lady Boddha Gwen, Angela Ibanez, Maria Ibanez, Valerio Immi, Niz Jabour, Imma Jimenez, Stacey Johnston, Julianna Joos, June Julien, Khail Edgar Jureidini, Susanna Kalk, Lynne Kanter, Ray Kelly, Graham King, Julius Klein, Nava Koresh, Steve Lalor, Trudi Latour, Hanne H7L Lauridsen, Yves Leduc, Judy Levy, Pietro Liaci, Kerstin Lichblau, Arturo Lindsay, Monica Lisi, R Liz-N-Val, Fadel Lo, Giosue Loj, Louis Lopes, Massimo Lorusso, Maria Grazia Lunghi, Rossana Luisetti, Viviana Macias, Fraser MacKay, Anna Marceddu, Silvana Mariniello, Andrea Mameli, Laura Martufi, Domenico Masotti, Cosetta Mastrogostino, Antonio Mazzotta, Luisa Mazzullo, Mayoro, Assane Mbaye, Kré Mbaye, Seni Mbaye, Jim McIlroy, Franco Meloni, Alessandra Menesini, Piero Meogrossi, Chrissy Mildren, Alice Mills,Vera Milsztain, Nicolas Moll, Maya Lopez Muro, Maurizio Muscettola, Moussa NDiaye, Adriano Necci, Paloma Negra, Brigitte Hoppstock-Neufahrn, Stefano Nuti, Valery Oisteanu,  Melita Olmeda, Joe Ouakam, Raffaello Paiella, Carleton Palmer, Loreto Papadia, Ilaria Pascale, Michel Patrin, John Peace, Carla Petrassi, Zach Pine, Frank Pio, Roberto Pisello, Vittorio Pisu, Elisabetta Piu, Lucia Pizzani, Rolando Politi, Shaula Pollicita, Makhou Pouye, Melissa Proposch, Steve Proposch, Maria Lucia Pugliese, Titi Ray, Maggie Reilly, Reta Reinl, Roberto Rey, Anna Ricca, Rossella Ricci, Marialuisa Ricciuti, Josè Rodriguez, Silvina Romano, Mitch Ross, Barnaby Ruhe, Anna Saba, Maria Gabriella Sabbadini, Seynabou Sakho, Hamidou Sall dit Sall Amewa, Rocco Salvia, Franco Santini, Frame and Josh, Fabio Santi, Santithitho, Emanuela Santoro, Lillo Santoro, Gretta Sarfaty, Simona Sarti, Scarlett&Vincenti, Giancarlo Schiaffini, Arleen Schloss, Secka, Angelo Ermanno Senatore, Micaela Serino, Dalit Sharon, Frank Shifreen, Little Shiva, Alberto Soi, Elena Solatxi, Paola Spagnolo, Daniel Greenspan, Ediberta Stefani, Salomon Tourè, Ernesto Stalkern, Antonio Tamburini, Caroline Taylor, Vittorio Terracina, Terry, Ariela Testa, Alite Thijsen, Thea Tini, Alison Thomson, Alejandro Thornton, Rita Tondo, Salomon Tourè, Imma Tuosto, Errica Tramcere, Babacar Sadikh Traorè, Ian Trask, Susan Truss, Pasquale Urso,Vincenzo Urso, Shane Van den Acker, Michelle van Gerrevink, Stuart Vaskass, Eve Vaterlaus, Roberta Venanzi, Carlo Venturi, Adamo Verena, Gabriella Viana, Roberto Wolf Villani, Gianni Villella, Giorgio Viva, Archivo Vivo, Carlo Volpicella, Massimo Zanasi, Paulo and Fernando Zornitta, Joan Waltemath.

161_dakar_2004_-_still_016.jpg
Zach Pine
Luisa Mazzullo
Amewa Sall
Alite Thijsen
Simona Sarti
Silvina Romano
Silvina Romano
Silvina Romano
Viviana Macias
Viviana Macias
Matilde Algamiz
Matilde Algamiz
Matilde Algamiz
Dalit Sharon
Dalit Sharon
Dalit Sharon
Dalit Sharon
Badou
Rolando Politi
Rolando Politi
Beatrice Bolletta
Carlo Antonio Borghi
Carlo Antonio Borghi
Carlo Antonio Borghi
Carlo Antonio Borghi
Marco Fioramanti
Raffaello Paiella
Giovanna Gandini
Angela Ibanez
Alberto Soi
Eleonora del Brocco
Maria Ibanez Lago
Rolando Politi
Errica Tramcere
Maria Forleo
Simona Sarti
Monica Lisi
Monica Lisi
Roberta Venanzi
Fabrizio Fontana
Fabrizio Fontana
Fabrizio Fontana
Viviana Macias
Elisabetta Piu
Willem Brugman
Vera Milsztain
Vera Milsztain
Vera Milsztain
Michele Costantini
Nava Koresh
Nava Koresh
Nava Koresh
Nava Koresh
Viviana Macias
Angela Ibanez
Angela Ibanez
Lillo Santoro
Frank Pio
Valery Oisteanu
Amewa Sall
Franco Ferrari
Raffaello Paiella
Zach Pine
Rolando politi
Vittorio Terracina
Ousseynou Mbaye
Antonello Dessi
Senabou Sakho
Serena Colucci
Valerio Immi
Joe Ouakam
Mayoro Diop
Valerio Immi
Djiby Diop
Cheikh Diop
Valerio Immi
Morin Diop
Morin Diop
Maurizio Cesarini
Daniel Diaz
Maria Lucia
 Rolando Politi -
Louis Gomis
Louis Gomis
Antonello Dessi
Moussa NDiaye-
Lassana Gassama
Kre MBaye
Mamadou Dione
Gianni Felle
 Rahul Gajjar
Raffaello Paiella
Paola Culiersi
Raffaello Paiella
Marco Fioramanti
Marco Fioramanti
Marco Fioramanti
Eva Rachele Grassi
Angelo Ermano Senatore
Roberto Federici
Roberto Federici
Roberto Federici
Rahul Gajjar
Rahul Gajjar
Simona Sarti
Rahul Gajjar
Rahul Gajjar
Badara Fall
Jerome dos Santos
Fabrizio Bertuccioli
Beatrice Bolletta
Angela Carotenuto
Anna Saba
Angela Ibanez
Anna Saba
Rivington School
 Rivington School
Rivington School
Rivington School
Rivington School
 Stefano Nuti and Gianni Villella
Stefano Nuti and Gianni Villella
Stefano Nuti and Gianni Villella
Stefano Nuti and Gianni Villella
Stefano Nuti and Gianni Villella
Dani Diaz
Jerome dos Santos ecole
Joanee Freedom
Joanee Freedom
Gian Pietro Carrozza
Paivi Aala
Paivi Aala
Paivi Aala
Paivi Aala
 Micaela Serino
Paivi Aala
Micaela Serino
Micaela Serino
Micaela Serino
Micaela Serino
Micaela Serino
Micaela Serino
Micaela Serino
Monica Lisi
Monica Lisi
Monica Lisi
Monica Lisi
Giorgio Viva
George Chaikin
 Giampaolo De Filippi
Giampaolo de Filippi
Giampaolo de Filippi
Giampaolo de Filippi
Giampaolo de Filippi
Morin Diop
Fadel Lo
Raffaello Paiella
Alain Coulibary
Alberto Soi
Alberto Soi
Alberto Soi
Angela Ibanez
Djibi Diop
Alite Thijsen
Brigitte Hoppstock
Brigitte Hoppstock
Zach Pine
Fabrizio Bertuccioli
Fabrizio Bertuccioli
Fabrizio Bertuccioli
Fabrizio Bertuccioli
Giorgio Viva
Jerome Dos Santos ecole
Ivan Dalla Tana
 Adamo Verena
Cicci Borghi
Titi Ray
Angela Ibanez
Susan Dutton
Pilar Castel
Cosetta Mastroagostino
Beatrice Bolletta
Luisa Mazzullo
Luisa Mazzullo
Hanne H7L Lauridsen
Hanne H7L Lauridsen
 Giovanna Gandini
Dale Fort
 Dale Fort
Giorgio Viva
 Jerome dos Santos
Brigitte Hoppstock
Brigitte Hoppstock
Brigitte Hoppstock
Ivan dalla Tana
Geoff Buchan
Jerome dos Santos
Alioune Badara Diop
Carlo Cusatelli
Assane Gningue
 Alioune Badara
Willem Brugman and Catherine Hassal by Juno Gemes-
Willem Brugman and Catherine Hassal by Juno Gemes
Catherine Hassal by Juno Gemes
Catherine Hassal and Willem Brugman by Juno Gemes
Catherine Hassal and Willem Brugman by Juno Gemes
Catherine Hassal and tribe by Juno Gemes
Catherine Hassal and Willem Brugman by Juno Gemes-
Catherine Hassal by Juno Gemes
Carlo Antonio Borghi
Carlo Antonio Borghi
Carlo Antonio Borghi
Carlo Antonio Borghi
161_immagine_230.jpg
161_immagine_234.jpg
Assane Gningue
R Liz-N-Val
Liz-N-Val
Kathleen M. Chaikin
Kathleen M. Chaikin
Kathleen M. Chaikin
John Brisbin
Joanee Freedom-
Garrick Beck
Frank Shifreen
Ernesto Stalkern
Arturo Lindsay
Arturo Lindsay
Arturo Lindsay
Arturo Lindsay
Arturo Lindsay
Arturo Lindsay
Roberto Federici
Rita Tondo Salento
Giorgio Fiume
Arleen Schloss
Rolando Politi
Sandro Dernini
Rolando Politi
Marcello Brizzi
Stefano Nuti and Gianni Villella
Franco Meloni
Eleonora del Brocco
Rolando Politi
Monica Lisi
Marco Caldarone
Marco Caldarone
Carlo Antonio Borghi
Giorgio Viva
Simona Sarti
Lynne Kanter
Arleen Schloss
Arleen Schloss
Arleen Schloss
Arleen Schloss
Vincenzo Urso
Zach Pine
Stefania di Carlantonio
Ugo de Filippi
Rita Tondo
Salomon Toure
Amewa Sall
Pietro Liaci
Pilar Castel
Pasquale Urso
Paola Spagnolo
Paivi Aala
Nico Carone
Monica Lisi
Micaela Serino
 Miguel Algarin
Luisa Mazzullo
Sandro Dernini
Sandro Dernini
Sandro Dernini
Maurizio Muscettola
Lucia Pizzani
 Lucia Pizzani
Lucia Pizzani
Kre Maye
Willem Brugman and Catherine Hassal by Juno Gemes
Jerome dos Santos
Eve Vaterlaus
Ilaria De Blasi
Giovanna dell'Anna
Giampaolo de Filippi
Giancarlo Schiaffini
Beatrice Bolletta
Massimo Lorusso
Fabio Congedo
Valerio Immi
Valerio Immi
Fabrizio Bertuccioli
Simona Sarti
Edilberta Stefani
Atelier dos Santos
Butch Morris
Carlo Antonio Borghi
Atelier dos Santos
Arleen Schloss
Arleen Schoss
Arleen Schloss
Miguel Algarin Nuyorican Poets Cafe
Arleen SChloss
Arleen Schloss
Arleen Schloss
Eve Vaterlaus
Eve Vaterlaus
Arleen Schloss
Antonio Tamburrini
Antonio Mazzotta
Anna Saba
Amir Hamza
Amir Hamza
Alite Thijsen
Alite Thijsen
Alfa Diallo
Alain Coulibary and Alioune Fall
Franco Meloni and Cicci Borghi
Elena Solatxi
Adam Victor
Thea Tini
Maria Ibanez
Simona Sarti
Vito Bongiorno
Sandro Dernini, graphics by Daniele Comelli
Calogero Carbone and Maria Grazia Lunghi
Raffaello Paiella
Pilar Castel
Piero Meogrossi
Calogero Carbone Kalos
Carlo Nieddu Arrica
Naja Campanini
Maya Lopez Muro
Maria Grazia Lunghi
Laura Testa
Micaela Serino
Judy Levy
Graziano Bracale
Giorgio Fiume
Gabriella Viana
Fabrizio Bertuccioli
Eleonora del Brocco
Cicci Borghi
Carlo Cusatelli
Carla Petrassi
Arturo Lindsay
Anna Marceddu
Andrea Portas
Alessia Cipolla
Adriano Necci
Mitch Ross
Luisa Mazzullo
Claudia Bellocchi
Willem Brugman
Vittorio Terracina
Glen Mackie (Kei Kalak)
Beatrice Bolletta
Simona Sarti
Salean A. Maiwald
Roy McIvor
Raffaello Paiella
Maria Grazia Lunghi
Pilar Castel
Maya Lopes Muro
Mitch Ross
Micaela Serino
Melita Olmeda
Luisa Mazzullo
Laura Testa
Just Mejer
Judy Levy
Carlo Nieddu Arrica
Hadassah Berry
Graziano Bracale
Giorgio Fiume
Gioia de Angelis
Gabriella Viana
Filomena Vezza
Fabio Santi
Elisabetta Piu
Eleonora del Brocco
Domenico Masotti
Cicci Borghi
Carlo Cusatelli
Calogero Carbone Kalos
Fatoumata Coulibary and Assane Mbaye
Fabrizio Bertuccioli
Anna Marceddu
Alessia Cipolla
Adriano Necci
161_15350537_10211078966867422_3982513083017101080_n__1_.jpg
Bara Diokhane
Michel Patrin
Edward Claycomb
Willem Brugman and Catherine Hassal
Vittorio Terracina
Stefano Grassi
Simona Sarti
Terry
Sandro Dernini
Rocco Salvia
Raffaello Paiella
Raffaele Ferro
Pilar Castel
PierLuigi Di Todaro
Roberto Gallaccio
Mitch Ross
Michel Patrin
Micaela Serino
Melita Olmeda
Maya Lopez Muro
Martin Carre
Maria Grazia Benvenuti
Maria Grazia Lunghi
Maria Gabriella Sabbadini
Marco Delli Veneri
Louis Lopes-
Lucia Carre
Julius Klein
Judy Levy
Judy Levy
James Love Cornwell IV
Ilaria Pascale
Hadassah Berry
Hadassah Berry
Gregorio Gumina
Graziano Bracale
Graciela D'Angela
Glaucia Coelho Demenjour
Elisabetta Piu
Gabriella Viana
Fiorella Giachino
Fabio Santi
Eleonora Del Brocco
Domenico Masotti
Daniela Chionna
Corrado De Murtas
Cicci Borghi
Cicci Borghi
Cecilia Bossi
Carlo Arrica Nieddu
Carlo Cusatelli
Carla Petrassi
Calogero Carbone Kalos
Beatrice Mastrodonato
Bara Diokane
Anna Marceddu
Angelica D'Angelo
Alain Coulibary
Adriano Necci
Domenico Masotti
Simona Sarti
Vittorio Pisu
Mitch Ross
Hadassah Berry
Domenico Masotti
Carlo Volpicella
Eleonora del Brocco
Andrea Portas
Raffaelangela Pani
Cicci Borghi
Willem Brugman
Pilar Castel
Silvana Mariniello
Alfa Diallo
Naja Campanini
Alessandra Menesini
Micaela Serino
Micaela Serino
Maggie Reilly
Maggie Reilly
Louis Lopes
Laura Martufi
Loreto Papadia
James Love Corwell IV
Alfa Diallo
Hadassah Berry
Giorgio Fiume
Simona Sarti
Garrick Beck
Fiorella Giachino and Naja Campanini
Fiorella Giachino and Naja Campanini
Fabrizio Bertuccioli
Eve Vaterlaus
Michele D'Aloisio and Marcello D'Angelo
Carleton Palmer
Carlo Volpicella
Barnaby Ruhe
Bara Diokhane
Stefano Asili
Arturo Lindsay
Frank Shifreen
Frank Shifreen
Anna Saba
Andrea Portas
Domenico Masotti
Domenico Masotti
Graziano Bracale
Valery Oisteanu
Mitch Ross
Mitch Ross
Mitch Ross
Fabrizio Bertuccioli
Marcello D'Angelo
Fabrizio Bertuccioli
Andi Arnovitz
Roberto Villani and Imma Tuosto
Luisa Mazzullo
Stefano Asili
Raffaello Paiella
Micaela Serino
Martina de Angelis
Hadassah Berry
Corrado De Murtas
Arianna Galeazzi
Vittorio Terracina
Micaela Serino
Micaela Serino
Micaela Serino
Micaela Serino
Sandro Dernini
Massimo Zanasi
Vittorio Terracina
Eleonora del Brocco
161_salviamo_gli_orsi_della_luna.jpg
Roberto Villani
Gabriella Viana
Anna Marceddu
Michele d'Aloisio
Matteo Campulla
Manya Donaque
Loreto Papadia
GreSas Yves Leduc
Graziano Bracale
Glauco Benigni
Fiorella Giachino
Elena Solatxi
Giorgio Fiume
Stefania Di Lino
Norberto Cenci
Giovanna Gandini
Maria Luisa Riciutti
Eleonora del Brocco
Elisabetta Piu
Carla Cantatore
Shaula Pollicita
Laura Martufi
AnnaRica
Carlo Venturi
Stefano Asili
Anna Saba
Giorgio Fiume
Joeser Alvares da Silva
Arianna Galeazzi
Greta Sarfaty
Sebastian Comelli
Domenico Masotti
Domenico Masotti
Rolando Politi
Rolando Politi
Rolando Politi
Rolando Politi
Rolando Politi
Rolando Politi
Rolando Politi
Carmen Bianco
Manya Donaque Lopez de Arbina
Silvana Mariniello
Imma Jimenez
Mitch Ross
Carlo Antonio Borghi
Seni Mbaye
Anna Saba
Joan Waltemath
June Julien
Maggie Reilly
Glaucia Coelho Demenjour
Glaucia Coelho Demenjour
Glaucia Coelho Demenjour
Glaucia Coelho Demenjour
Glaucia Coelho Demenjour
Glaucia Coelho Demenjour
Fabrizio Bertuccioli
Nicholas Bergery
Anna Saba
Ian Trask
Ian Trask
Emanuela Santoro
Ian Trask
Ian Trask
Rossella Ricci
Carlo Volpicella
Cristina di Bomarzo
Cristina di Bomarzo
Cristina di Bomarzo
Cristina di Bomarzo
Lamberto Caravita
Simona Sarti
Massimo Zanasi
Gian Luca Bianchini
Franco Santini
Ariela Testa
Judy Levy
Judy Levy
Judy Levy
Judy Levy
Judy levy
Scarlet e Vincenti
Carmela Corsitto
Guillaume Chappez
Guillaume Chappez
Anna Saba
Anna Saba
Anna Saba
Hadassah Berry
Hadassah Berry
Vittorio Terracina
Little Shiva
Little Shiva
Little Shiva
Little Shiva
Raffaello Paiella
GreSAS Yves Leduc
Raffaello Paiella
Raffaello Paiella
Pilar Castel
Pilar Castel
Pilar Castel
Pilar Castel
Maggie Reilly
Giorgio Fiume
Pilar Castel
Little Shiva
Garrick Beck
Garrick Beck
Gabriella Viana
Carleton Palmer
Raffaello Paiella
Eleonora del Brocco
Arianna Galeazzi
Anna Marceddu
Luisa Mazzullo
Maggie Reilly
Graziella Gangi
Scarlett&Vincenti
Giovanna Gandini
Arleen Schloss and Daniel Greenspam
Stefano Asili
Rolando Politi
Rolando Politti
Arturo Lindsay
Rolando Politi
Bara Diokhane
Simona Sarti
Giorgio Fiume
Carlo Volpicella
Amewa Sall
Garrick Beck and Gerard Damiano
Sandro Dernini
Garrick Beck
Frank Pio
Judy Levi